Menu

SToMaG Cooltura Stooka

Kultura coś stuka, a sztuka się tak jakoś kuli...

Korki w Łodzi, a katedra w Barcelonie

slavmar

A technika też ma tutaj swoją istotną rolę, albowiem bez możliwości słuchania audiobooka w mp3 na pendrive wpiętym w USB komputera pokładowego nie byłoby wpisu tego. A korkami też się mniej przejmuję, bo ekologiczny francuz wyłącza silnik i odtwarza mi audiobooka.

Nie bardzo pamiętam, skąd mi się wzięła na pendrive Katedra w Barcelonie Ildefonso Falcones'a (pewnie od teściowej, która dostała z  z jakąś gazetą), ale gdy trzy inne pozycje literackie okazały się nie do wysłuchania nawet w korku, przełączyłem się na wspomnianą powieść historyczną dziejącą się w XIV-wiecznej Katalonii. Powieść, to może za dużo powiedziane, ale słuchało się (w wykonaniu Zapasiewicza) całkiem fajnie. Potem dowiedziałem się, że autor pracował nad tą książką 5 lat, żeby dobrze oddać historyczne realia.

I na mój laicki gust udało mu się bardzo dobrze. Chociaż nieco widać, że fabuła dobrana specjalnie, żeby pokazać, jak żyli chłopi, możnowładcy jak i mieszczanie w tamtych czasach. Co prawda smakowity tytuł dawał nadzieję na sporo więcej, ale historyczne tło mi  wynagrodziło to, że sama katedra pojawiła się dopiero pod koniec i raptem w kilku akapitach.

Teraz w sumie należałoby napisać powieść z pierwszej ręki (albo właściwie pióra, ba! klawiatury) naocznego świadka (pt. np. "Korki w Łodzi"), żeby oszczędzić przyszłemu pisarzowi 5 lat badań historycznych. Tylko komu by się chciało, gdy mamy tyle filmów, programów, książek, prasy, słuchowisk, że nie wspomnę o przepastnych zasobach internetu! Np. różne takie blogi, chłe, chłe Mellechowicz... to  z radia - czasem powtarzają.

W sumie człowiek się cieszy, że żyje w takich czasach, bo jakby się urodził synem chłopa pańszczyźnianego, to letko by nie było. A tak jest (nie?)znośna letkość słuchania audibooków w korkach. Dzięki czemu korki już nie takie straszne... jak rola chłopa pańszczyźnianego... chociaż widzę pewne analogie...

© SToMaG Cooltura Stooka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci